Αποκριάτικη εκδήλωση του Σχολείου και αναβίωση αποκριάτικων εθίμων και παραδόσεων

apokries 1

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 17ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων πραγματοποίησαν την Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024  (Τσικνοπέμπτη)  στο σχολείο μια πολύ επιτυχημένη αποκριάτικη εκδήλωση. Παιδιά και εκπαιδευτικοί με ευφάνταστες αποκριάτικες μεταμφιέσεις άφησαν για λίγο τα βιβλία και τα τετράδια και αφέθηκαν στο κέφι και την ανεμελιά της Αποκριάς.  Η ημέρα ήταν αφιερωμένη σε έθιμα και ελληνικές παραδόσεις της  Αποκριάς: παρουσιάστηκαν παραδοσιακοί χοροί  από όλα τμήματα του Σχολείου που προετοίμασαν οι γυμνάστριες Σαμπανίδη Ιωάννα και Βερίγου Ελένη. Το παραδοσιακό γαϊτανάκι άνοιξε την εκδήλωση που παρακολούθησαν και πολλοί γονείς του Σχολείου. Τα παιδιά έβαλαν τα δυνατά τους  στα χορευτικά και κέρδισαν το θερμό χειροκρότημα από όλους. Παράλληλα μέλη του Συλλόγου Γονέων άναψαν τις ψησταριές, τιμώντας το έθιμο του τσικνίσματος λόγω της ημέρας, και μοίρασαν σουβλάκια σε όλα τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς. Μετά το φαγητό, η εκδήλωση συνεχίστηκε με πολύ κέφι, μουσική και χορό στο προαύλιο του σχολείου (η μουσική και ηχητική κάλυψη έγινε με δαπάνη του Συλλόγου Γονέων).

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί:

Σαμπανίδη Γιάννα (Γυμνάστρια),