12ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

BeFunky collage ΣΤ

Η φετινή μας συμμετοχή στο 12ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας περιλάμβανε ένα διαδραστικό χάρτη της Ελλάδος. Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης χωρίστηκαν σε ομάδες στο εργαστήριο Πληροφορικής και επέλεξαν ένα μέρος της Ελλάδος που θα ήθελαν να υπάρχει στο διαδραστικό χάρτη που θα δημιουργούσαν. Αντλώντας υλικό από το διαδίκτυο αποθήκευσαν βίντεο, συγκέντρωσαν πληροφορίες και δημιούργησαν τα δικά τους διαδραστικά παιχνίδια γνώσεων για τα αγαπημένα τους μέρη στην Ελλάδα.
Η χρήση του διαδραστικού χάρτη είναι πολύ απλή. Πατώντας πάνω σε οποιοδήποτε εικονίδιο μεταφέρεστε άμεσα στη δραστηριότητα που “κρύβεται” πίσω από το μέρος του χάρτη που επιλέξατε. Μπορείτε να επισκεφτείτε το διαδραστικό μας χάρτη πατώντας στο σύνδεσμο που ακολουθεί  https://www.thinglink.com/scene/1705202309908136931

Μπορείτε είτε να ελέγξετε τις γνώσεις, είτε να τις εμπλουτίσετε παίζοντας και διασκεδάζοντας. Οι μαθητές/τριες της ΣΤ’ τάξης και ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός Πληροφορικής Αλεγκάκης Γιώργος σας εύχονται ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!!!