Διαδρομές στην πόλη μας (Ε’ Τάξη)

00 1

Η Ε τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε την Τρίτη 12-3-24 μια ενδιαφέρουσα επίσκεψη στο πλοίο των Μινωικών γραμμών “Φαιστός”. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν σε χώρους του πλοίου και κατέληξαν στην γέφυρα, όπου ενημερώθηκαν από τον υποπλοίαρχο κ. Γρηγοράκη  για τη λειτουργία του πλοίου και τα όργανα πλοήγησης.

Έφαγαν το κολατσιό τους στο σαλόνι του πλοίου και στη συνέχεια κατευθύνθηκαν στο Κεντρικό Λιμεναρχείο Ηρακλείου, όπου παρακολούθησαν μια ιδιαίτερα εποικοδομητική παρουσίαση-ενημέρωση, από τον Πλωτάρχη ΛΣ Ηρακλείου κ. Γεώργιο Δανδουλάκη και τους συνεργάτες του, για τα  θαλάσσια σπορ και τους κανόνες που πρέπει να ακολουθούν για ασφαλή κολύμβηση.

Τέλος μπήκαν στο πλοιάριο της ακτοφυλακής και ξεναγήθηκαν στο εσωτερικό του.

Δύο παιδικές δημιουργίες του σχολείου μας θα κοσμούν από την ημέρα της επίσκεψής μας το πλοίο “Φαιστός” και το Λιμεναρχείο Ηρακλείου.

Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους των χώρων που επισκεφτήκαμε για τη ζεστή φιλοξενία τους.