Επίσκεψη της Ε’ τάξης στη Βιβλιοθήκη και στο Κέντρο Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου Κρήτης

0

Την Τετάρτη 27-3-2024 οι μαθητές της Ε’ τάξης επισκέφτηκαν τη Βιβλιοθήκη και το Κέντρο Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου Κρήτης στο Ηράκλειο, για να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα: «Διαδραστικές ξεναγήσεις για μαθητές» ως εμπέδωση της ενότητας της γλώσσας “Βιβλία-βιβλιοθήκες” που διδάχτηκαν.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τη βιβλιοθηκονόμο  κ. Ελευθερία Τζανάκη για την πλούσια συλλογή βιβλίων, περιοδικών, οπτικοακουστικού και άλλου υλικού της βιβλιοθήκης, προκειμένου να καλύπτει με επάρκεια τις ανάγκες των Τμημάτων και των μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας. Ακόμα τους μίλησε για τον τρόπο λειτουργίας της βιβλιοθήκης.

Στη συνέχεια οι μαθητές απάντησαν σε ένα διαδικτυακό κουίζ γνώσεων, διαμορφωμένο στην πλατφόρμα kahoot, στην αίθουσα του ηλεκτρονικού αναγνωστηρίου.

Τέλος οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους της βιβλιοθήκης και γνώρισαν τη λειτουργία ενός 3διάστατου εκτυπωτή.

Ευχαριστούμε την κ. Ελευθερία Τζανάκη για την ενδιαφέρουσα ξενάγηση.

Τα παιδιά συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί:

Ιωάννα Βραχνάκη (Ε1),

Νεκταρία Λυραντζάκη (Ε2),

Ειρήνη Χουρδάκη (Παράλληλη Στήριξη)