Εργαστήριο Δεξιοτήτων Δ’ Τάξη: «Τη ζωή μου αγαπώ, ασφαλώς … κυκλοφορώ» (Δημοτική Αστυνομία)

Collage

Την Τετάρτη 3 Απριλίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν σε μια ιδιαίτερη εκπαιδευτική δράση, στο ιστορικό κέντρο του Ηρακλείου, στα πλαίσια του προγράμματος του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με θέμα: «Τη ζωή μου αγαπώ, ασφαλώς … κυκλοφορώ». Οι υπεύθυνοι της Δημοτικής Αστυνομίας της πόλης μας αφού ενημέρωσαν τα παιδιά για τα καθήκοντα και τις αρμοδιότητες της υπηρεσίας, τους μίλησαν για τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ) και για τα κυριότερα σήματα. Έπειτα όλοι μαζί περιηγηθήκαμε σε κεντρικούς δρόμους της πόλης μας κι εντοπίσαμε παραβάσεις. Τα παιδιά μοίρασαν εικονικές κλήσεις στους παραβάτες των οχημάτων χωρίς καμία…. επιείκεια!

Ευχαριστούμε πολύ τη Δημοτική Αστυνομία και τους υπεύθυνους του προγράμματος

Οι δασκάλες:

Κουναλάκη Σίσσυ (Δ1),

Τρευλάκη Δέσποινα (Δ2),

Μελαμπιανάκη Ελένη (Τμήμα Ένταξης),

Δαμιανάκη Νατάσα (Παράλληλη Στήριξη),

Κατσέα Αναστασία (Παράλληλη Στήριξη)