Etwinning-Ελιά (Α2)

Μικρογραφία Youtube

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος «etwinning», οι μαθητές του Α2, δημιούργησαν ένα ψηφιακό βιβλίο ως εργασία στην τρίτη ενότητα με θεματική «Γνωρίζοντας την ελιά». Μέσω της εφαρμογής του Web 2.0 εργαλείου Storyjumper, στο βιβλίο αυτό εμπεριέχονται σε ψηφιακή μορφή ζωγραφιές και κατασκευές που δημιούργησαν οι μαθητές με κεντρικό θέμα την ελιά, οι οποίες πλαισιώνονται από τις αφηγήσεις των παιδιών, παρέχοντας μας ευρύτερες πληροφορίες για το θέμα αυτό. Μέσα από την ανάγνωση αυτού του ψηφιακού βιβλίου, οι αναγνώστες μαθαίνουν πόσο πολύτιμο δώρο της φύσης είναι η ελιά ως δέντρο και την αξία του ελαιολάδου όχι μόνο στη διατροφή αλλά και γενικότερα στη ζωή μας. Σημαντικοί ζωγράφοι έχουν δημιουργήσει πίνακες με την ελιά όπως ο Βαν Γκογκ και ο Θεόφιλος ενώ ο Κωστής Παλαμάς την ονόμασε «θυγατέρα του ήλιου» στο ομώνυμο ποίημα του. Στην Αρχαία Ελλάδα, το δέντρο της ελιάς θεωρούταν σύμβολο ειρήνης, γονιμότητας και νίκης ενώ συνδεόταν άμεσα με τη μυθολογία μέσω του γνωστού μύθου της θεάς Αθηνάς και του Ποσειδώνα. Τέλος, σε αυτό το βιβλίο γίνεται αναφορά στο γνωστό Λιομάζωμα – το μάζεμα της ελιάς και στη διαδικασία παραγωγής του ελαιολάδου.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Τζουλιαδάκη Μαρία (Α2),